Blog

Thealter

Mohai Aletta: Képzelt ország

Autokráciában vagyunk. Tizenegy éve ugyanaz a párt birtokolja a hatalmat, a jogállamiságot fokozatosan és módszeresen építik le. Képzelt országban vagyunk. Bármilyen egyezés a valósággal pusztán a véletlen műve.

A hatalom vissza akarja állítani a sorkatonaságot. Mit kezdünk ezzel a helyzettel? Teszi fel első kérdését a Kabdebon Dominik által rendezett ProTest – Út a forradalomhoz című színházi társasjáték.

A TASZ munkatársa, Hegyi Szabolcs moderálja a vitákat, számos kiegészítő információval szolgál a döntéshelyzeteknél, és számolja az egység- és támogatottságpontokat, amikből előre megadott mennyiséget kellett gyűjtenünk, hogy megdöntsük a hatalmat.

A több menetből álló játék előre rögzített jeleneteit Bajor Lili, Martinkovics Máté, Milovits Hanna és Szécsi Bence mutatta be. Egy jogász, egy kocsmatulajdonos, egy független újságíró és egy tengődő fiatal férfi karaktereit formálták meg.

A Kis Göncöl nevű kocsmában megalakul egy békés forradalmárokból álló kis szervezet, aminek mi is a tagjai leszünk. A játék során megtudjuk, mi a módja egy tüntetés megszervezésének, hogyan működnek a vonatkozó rendőrségi és jogi helyzetek, és megismerünk néhányat az íratlan politikai szabályok közül.

A szervezet a játék előrehaladtával egyre nagyobbá válik, meg kell küzdenünk a médiával, a kormánytévével, a pártpolitikával, a financiális problémákkal, és közben végigkísérjük a négy karakter személyes kudarcait és sikereit, de főleg a válságait.

A játéknak nem célja, hogy forradalmárokat neveljen belőlünk. Nem célja, hogy a radikális módszereket válasszuk, épp ellenkezőleg: a képzelt országban van értelme a becsületességnek, a békés megoldások a célra vezetőek, és itt lehet tiszta kézzel háborút nyerni.

Hogy a valóságban mire lenne ez elég, nem tudom.

De szerencsére nekünk nem kell ilyen problémákkal foglalkoznunk.

(Kabdebon – Oláh-Bebesi – Csernai: ProTest – Út a forradalomhoz)

Fotó: thealterphoto2021